Historia rynien jest niemal tak długa jak historia całego budownictwa. To dowód na to, że ludzie od zawsze starali się ujarzmić deszcz i śnieg.
Rynny mają także niebagatelne znaczenie. Odprowadzają gromadzącą się wodę, dlatego nie ścieka ona po ścianach i nie dostaje się do wnętrza budynków. To z kolei powoduje ich zawilgocenie, w następstwie czego rozwijają się grzyby i pleśń. Wilgoć i grzyby powodują choroby, jakich nie można wyleczyć, dopóki nie usunie się głównej ich przyczyny.
Dla wielu ludzi rynna to ma również inne znaczenie – ułatwia zbieranie wody deszczowej do beczek i mis. Taką wodę wykorzystać można potem na przykład do podlania ogródka lub umycia samochodu. To zmniejsza zużycie wody z kanalizacji a co za tym idzie wysokie koszty. Oprócz tego rynny to po prostu często ozdoba domu.
Materiały z jakich powstają rynny są różne. Mogą to być tworzywa sztuczne jak PCV oraz metale jak cynk, aluminium, stal i inne. Z punktu widzenia przyszłego użytkownika najtrwalszą i najbardziej opłacalną opcją są rury z PCV. Nie ulegają korozji, nie brudzą się
nadmiernie i na długo zachowują swój wygląd.
Zaletą rynien z PCV jest również to, że są zdecydowanie najlżejsze w porównaniu do innych materiałów. Odporne są na uszkodzenia
mechaniczne oraz działanie czynników atmosferycznych. Jeśli użytkownicy chcą by rynny pasowały kolorystycznie do innych elementów domu takich jak kolor dachu, a nawet okien czy drzwi, to mają do wyboru dużą gamę barw, niedostępną w przypadku innych opcji.
Zaletą rynien z PCV jest jednak przede wszystkim ich gładkość. Oznacza to, że woda, śnieg lub połączenie tych obu spłynie tym kanałem najszybciej, biorąc pod uwagę wszystkie inne materiały.
Najważniejszą rzeczą związaną z rynnami nie jest materiał z jakich zostały wykonane, ale sam montaż. Aby spełniały swoje zadanie rynny muszą zostać oddane w ręce prawdziwych profesjonalistów takich jak my.
Tylko oni będą w stanie dobrać odpowiedni rozmiar, a elementy połączą w ten sposób, że z pewnością nie rozpadną się przez długie lata. Tylko prawidłowy montaż jest w stanie zapewnić niezawodne działanie.
Na przykład w przypadku rynien z PCV konieczne jest uwzględnienie zmian objętości i długości w zależności od różnych warunków. PCV reaguje na mróz i promieniowanie słoneczne kurcząc się i rozszerzając.
Z kolei rynny z innych materiałów powinny być pomalowane i zabezpieczone przed korozją. Rynny nie powinny być wystawione na bezpośrednie działanie ciężaru zalegającego śniegu, opcjonalnie powinno się montować bariery przeciwśniegowe.
Monterzy rynien dbają by w przypadku rur z PCV odległość haków i podwieszeń między sobą nie była mniejsza niż czterdzieści centymetrów. W przeciwnym razie może dość do rozszczelnienia i zniszczenia całego systemu.
Warto oddać pracę montowania rynien w ręce profesjonalistów, ponieważ zawsze będą oni wiedzieli jak dobrać odpowiedni ich rodzaj oraz w jakim miejscu będą najbardziej odpowiednie.